Termin "giełda" jest wieloznaczny, ale zazwyczaj kojarzy się z miejscem, na którym handluje się określonymi dobrami, np. akcjami. W tym ostatnim znaczeniu giełda (np. GPW S.A. w Warszawie) jest najważniejszym elementem rynku kapitałowego.
Współczesna historia giełdy warszawskiej zaczęła się w 1989 roku, gdy podjęto pracę nad przeobrażeniami gospodarczymi w kraju. Jednym z elementów przekształceń było zbudowanie instytucji umożliwiającej szybką, wygodną i swobodną wymianę kapitału. W marcu 1991 roku Sejm przyjął ustawę "Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych".
Niecały miesiąc później powstała Giełda Papierów Wartościowych, a jej pierwsze notowanie odbyło się 16 kwietnia 1991 r. Wartość obrotów sięgnęła 2 tys. dolarów.
Dzisiaj codziennie na warszawskim parkiecie obraca się kapitałem ok. 1,5 mld zł. Notowanych jest 375 spółek na rynku podstawowym i równoległym oraz 166 na rynku alternatywnym (przeznaczonym dla podmiotów, których kapitalizacja jest mniejsza niż 20 mln zł). Łączna ich wartość przekracza 50 proc. polskiego PKB (czyli wynosi ok. 700 mld zł).
Skoro Giełda jest spółką akcyjną, to musi mieć akcjonariuszy. Właścicielami GPW S.A. są:
Obecnie przygotowywana jest prywatyzacja parkietu. Akcje warszawskiej giełdy mają zostać upublicznione 9 listopada. Skarb państwa pozbędzie się 64 proc. walorów.